Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска изјави дека е загрижен поради, како што рече, потезите на Западот со цел распарчување на Украина и ја обвини Полска дека сака да го окупира западниот дел на Украина.

За време на видео состанокот со рускиот претседател Владимир Путин, Лукашенко рече дека Киев на крајот ќе мора да побара помош за да се спречи окупацијата на западна Украина, но тој не изнесе докази за своите тврдења.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.