Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, за време на посетата на воено-индустриското претпријатие ОКБ ТСП, рече дека земјата треба да создаде сопствена ракета способна за развивање цели на оддалеченост до 300 километри, јави ТАСС.

– Ни треба сопствена ракета. Не можеме да создаваме оружје за кое ќе зависиме од другите земји. Никој нема да ни ги даде овие оружја. Добро е што ние ќе се согласиме со Кинезите. Сепак, не треба да имаме таква зависност, рече Лукашенко.

Првиот експериментален модел на ваква ракета се очекува до септември. За истражувањата се проучувани полигони во Кина, Русија, Казахстан, Узбекистан и Саудиска Арабија.

– Белорусија не планира да ги користи другите земји, па затоа не смета дека е неопходно да се развиваат интерконтинентални балистички ракети со нуклеарни боеви глави – и не можеме да го сториме тоа, мора да се фокусираме на можното, додаде Лукашенко.

Во моментот во Белорусија се склопуваат кинески ракети. Минатата година белоруските војници почнаа да користат модернизирани реактивни системи „Полонез“ со опсег до 300 километри. Засега тие се опремени со проектили од кинеско производство. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.