Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко најави дека со донесувањето на новиот Устав, тој повеќе нема да биде на функцијата.

Не донесувам никаков Устав за себе. Нема да работам како претседател со новиот Устав. Затоа, смирете се, мирно поднесете го тоа – вели Лукашенко.

Белорускиот претседател додаде и дека никогаш нема да дозволи со усвојувањето на новиот Устав, некој да зборува за изборите дека се наместени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.