Британската премиерка Лиз Трас го смени министерот за трговија Конор Барнс од функцијата, откако против него беше поднесена жалба за сериозно недолично однесување, изјави портпаролот на Даунинг стрит. Одлуката на Трас стапува на сила веднаш.

Портпаролот на Даунинг стрит не појасни за што е обвинет Барнс. Според некои медиуми, тој имал непримерно однесување за време на конференцијата на британските конзервативци во Бирмингем.

Барнс беше министер за прашања поврзани со Ирска во претходната влада на Борис Џонсон и беше опишан како сојузник на претходникот на Трас.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.