Лидерот на Хамас Јахија Синвар се појави во јавност за првпат по завршувањето на операцијата „Чувари на ѕидовите”, јавиYnet”.

Израелскиот министер за одбрана Бени Ганц вчера ги предупреди официјалните претставници на Хамас за израелска одмазда, „дури и по прекинот на огнот”.

За време на израелската операција во Газа, домовите на Синвар и неговите браќа беа уништени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.