Ладен зимски бран го зафати Токио и околината, поради што се откажани повеќе од 100 полетувања и слетувања на аеродромот во Токио.

Во центарот на Токио, до пладне полокално време, падна снег од еден сантиметар, а температурата е под нула.

Екстремно ладно време го погоди и најсеверниот дек на островот Хокаидо, каде што температурите ладнаа на минус 20 степени.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.