Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров денеска изјави дека западните политичари одамна сфатија дека Крим е дел од Русија, но оти тоа прашање се користи за „ограничување“ на Русија.

Тие кои не се свесни дека Крим е руски и дека три децении беше надвор од Русија поради игра ба судбината и спротивно на желбите на неговите жители, воопшто не ја разбираат историјата – истакна Лавров во Советот на Федерацијата, Горниот дом од рускиот Парламент.

Тој додаде дека „трезвените луѓе одамна сфатија се“ за тоа прашањеRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.