Преносливите ракетни системи „Стингер“ и противтенковските системи „Јавелин“ што Западот и ги доставува на Украина веќе се продаваат на црниот пазар“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Се разбира, не е важно да се погледне одблиску што веќе се случува со оружјето што го има во Украина, оние „Стингери“, „Јавелини“.

Тие се веќе на црниот пазар.Се појавија во Албанија и Косово и се продаваат со попуст. Се на се, процесот на освојување на црниот пазар е во тек, изјави Лавров, пренесе Спутник.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.