Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ја одвел својата љубовница која е вистинска милионерка во странство повеќе од 60 пати, оправдувајќи се со „дипломатски мисии“ и финансирајќи го нејзиниот луксузен начин на живот, тврди рускиот опозиционер Алексеј Навални.

Актерката и реставратор Светлана Полјакова, која има висока позиција во Министерството за надворешни работи од 2014 година, наводно е во врска со Сергеј Лавров долго време.

Лавров, кој е оженет и има ќерка, наводно ја зел со себе, во авион на министерството, на патувања во Франција, Италија, Швајцарија, Јапонија, Сингапур, Португалија и Грција.

За време на тие патувања, парот престојувал во луксузни хотели и апартмани, се дружел со познати бизнисмени и олигарси на нивните јахти, а повремено мајката, ќерките и роднините на Светлана се придружуваа на патувањето.

Во новиот извештај се наведува дека Полјакова е толку блиска до министерката што некои ја нарекуваат „Светлана Лаврова“ и мислат дека таа е негова сопруга. Исто така, се наведува дека Полјакова ги протерала од министерството сите оние кои не се согласувале со неа.

Девојката на министерот Лавров е исклучително богата, со недвижен имот во Русија и Британија вреден 13,6 милијарди долари. Полјакова поседува и луксузни автомобили во вредност од 545.000 долари, вклучувајќи Мерцедес од 274.758 долари.

Полјакова првпат се појави со Лавров во 2014 година, и оттогаш јавноста го следи нивниот луксузен живот преку Инстаграм профилот на 26-годишната ќерка на Полјакова, Полина. На профилот сега е затворен.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.