Неколкумина се повредени на швајцарскиот планински премин Швегалп, откако лавина го затрупа хотелот, објавија агенциите.

“Возилата и деловите на ресторанот се затрупани под снегот”, изјавија од полицијата.

Спасувачките служби продолжуваат да проверуваат дали има луѓе во снегот. Преминот Швегалп се наоѓа на надморска височина од околу 1300 метри.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.