Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка лавина, при што полесно биле повредени три лица.

Ширум погодениот регион има од 1,5 до 2,5 метри снег, додека на пониските подрачја меѓу 10 и 70 центиметри снег.

Деловите од Европа завеани со снег вчера конечно дочекале мало затишје, но метеоролозите предупредиле дека во текот на викендот се очекуваат нови врнежи.

Туристите во Швајцарија биле евакуирани во петокот откако ден претходно на планинскиот премин Шваглалп на висина од околу 1.300 метри над хотел паднала 300 метри широка лавина, при што полесно биле повредени три лица.

Ширум погодениот регион има од 1,5 до 2,5 метри снег, додека на пониските подрачја меѓу 10 и 70 центиметри снег.

Деловите од Европа завеани со снег вчера конечно дочекале мало затишје, но метеоролозите предупредиле дека во текот на викендот се очекуваат нови врнежи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.