Сириските демократски сили ќе го прифатат договорот за примирје со Турција и ќе направат се што е неопходно тој да биде спроведен, изјави командантот на силите предводени од Курдите, Мазлум Кобани.

Кобани рече дека договорот е само почеток и оти со него нема да се постигнат целите на Турција.

Тој додаде дека договорот е ограничен на дел од сириската граница со Турција меѓу градовите Рас ал-Аин (на курдски Кобани) и Тал Абџад.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.