Австрискиот канцелар Себастијан Курц пред денешниот Самит на Европска Унија побара воведување европски пасош за вакцинираните лица против Ковид-19.

Сакаме што е можно побрзо да се вратиме на нормалноста и на максималната слобода. Се додека постои пандемијата и вирусот тоа е можно само ако имаме мерки на заштита, дали преку вакцинација или тестови, истакна Курц.

Тој додаде дека е потребен европски пасош за вакцинираните лице, со што ќе се овозможи слободно движење.

Курц најави дека иницијативата за европски ковид-пасош ќе ја претатви на Самитот на ЕУ и оти има голем број на сојузници, пред се од туристичките држави Грција, Кипар и Малта, потоа од балтичките дрќави, но и од Шпанија, Хрватска и Словачка.

Додека Германија, Белгија, Холандија и Франција не сакаат брзи одлуки за ковид-пасошот.

Таков пасош веќе има Израел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.