Работниците во еден салон за автомобили во Кина останале без текст кога дошла некоја муштериjа и одлучила да купи „Фолксваген“ носејќи железни монети кои биле поделени во 66 кеси.

„Фолксфаген пасат“ бил изборот за оваа Кинеска, чинел околу 24.500 евра, а на работниците кои работеле во продажниот салон им биле потребни три дена за да ги избројат сите железни монети.

Во броењето на парите учествувале 17 работници и сето тоа траело 3 дена.

Кинеската е сопственичка на мал ресторан, а монетите ги собирала од своите муштерии.

Нивното собирање траело 10 години и заштедила доволно за нов автомобил.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.