Мексиканската Влада ја понуди на лото Kуќата во којашто живееше наркобосот Хоакин Гузман, попознат како „Ел Чапо“, пред да избега во 2014 година, е понудена како награда во лотарија од страна на мексиканската влда.

Куќата во Кулијакан, главниот град на североисточната мексиканска сојузна држава Синалоа, е проценета на 3,6 милиони пезоси (184.000 американски долари).

Тоа е дел од понудата награди во вкупна вредност од 12,5 милиони долари, што Владата ги намени за извлекувањето што ќе се одржи на 15 септември, се наведува на интернет-страницата на Националната лотарија на Мексико.

На 16 февруари 2014 година, Ел Чапо избега од таа куќа преку подземен тунел. Тој беше уапсен шест години подоцна, во Синалоа и испратен во затвор. Повторно побегна и повторно беше уапсен во 2016 година. Следната година е екстрадиран во САД, а во јули 2019 година е осуден на доживотен затвор во Њујорк.

Ел Чапо ја издржува доживотната казна во затвор со високо обезбедување  во Колорадо.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.