Најмалку 16 лица се повредени во Чикаго при тепачка за време на традиционален огномет, што предизвикало паника и стампедо на прославата по повод 4 јули, Денот на независноста.

Портпаролот на полицијата, Ентони Гулјелми, изјави дека три лица биле избодени за време на тепачката, а 16 се префрлени во болница бидејќи биле прегазени од луѓе кои панично бегале од местото на настанот, пренесе АП.

Засега не е познато дали некој е уапсен поради инцидентот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.