Извршната директорка на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристин Лагард поднела оставка на таа функција, две недели откако е предложена за нова директорка на Европската централна банка.

Таа рекла дека оставката, која стапува на сила на 12. септември, ќе го забрза изборот на нејзин наследник, пренесува Ројтерс.

Со голема сигурност кога станува збор за процесот на мое именување за претседателка на ЕЦБ и време кое за тоа е потребно, донесов одлука во најдобар интерес за ММФ“, навела Лагард во соопштението.

Именувањето на Лагард треба да го одобри Европскиот парламент.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.