Лекарите на американскиот претседател Доналд Трамп изјавија дека поминале 72 часа од дијагностицирањето на Ковид, односно дека тоа се случило во средата, што не одговара со она што досега е познато или објавено, пишува Гардијан.

„Само 72 часа по дијагностицирањето сега, првата недела од Ковид, особено седум до 10 дена, е најкритична во утврдувањето на веројатниот тек на болеста, изјави на прес-конференција лекарот на Трамп, Шон Конли.

Би Би Си потсетува дека Трамп потврди дека е позитивен на коронавирусот рано во петокот (по локално време), пред околу 36 часа.

Гардијан потсетува и дека беше објавено дека Трамп бил заразен со вирусот ноќта помеѓу четврток и петок. Ова значи дека Трамп наводно отишол во Минесота и Њу Џерси, знаејќи дека има Ковид- 19.

Значи, или д-р Шон Конли погрешил со дијагнозата, или на Трамп не му било кажано дека има Ковид 19 или едноставно не ја кажува вистината, проценува британскиот весник.

Сепак, Конли рече дека Трамп бил тестиран во четвртокот, а не во средата.

– Во четвртокот попладне, по веста за близок контакт, тој беше повторно тестиран и со оглед на клиничките индикации, а потоа доцна истата ноќ добивме ПЦР потврда дека е навистина заразен, рече Конли.

Можеби Конли мислел дека Трамп е тестиран во средата и повторно во четвртокот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.