Принцот Филип ќе биде погребан во ковчег од даб обложен со олово и специјално за него е направен пред 30 години.

Британските медиуми пишуваат дека традиција е кралските членови да се погребуваат во ковчег обложен со олово, бидејќи тоа треба да помогне телото да се зачува од скапување.

Имено телото во ваков ковчег може да се зачува до година дена, бидејќи херметички е затворен и не може да влезе влага во него.

Во времето кога е дизајниран овој ковчег исти таков е дизајниран и за кралицата

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.