Бројот на случаи на Ковид-19 расте кај луѓето постари од 55 години во Англија, а зголемените социјални контакти, губењето на заштитата од „засилувачки“ дози и уште позаразните подваријанти на Омикрон доведуваат до зголемени хоспитализации, покажува студија објавена денеска.

Премиерот Борис Џонсон во февруари ги укина неодамнешните ограничувања, вклучително и барање за самоизолација по позитивен тест за коронавирус. Џонсон ги презеде тие чекори откако Омикрон го имаше својот врв на почетокот на годината, но не предизвика повеќе хоспитализации или смртни случаи.

Студијата на Imperial College London REACT, спроведена од 8 февруари до 1 март, покажа дека преваленцата на Ковид-19 била 2,88 отсто, во споредба со јануари кога изнесувала 4,41 отсто. Но, ова важи за оние помлади од 17 години, како и за оние на возраст од 18 до 54 години. Над 55 години има се повеќе заразени во тој период.

Од последната недела на февруари, бројот на хоспитализирани во Британија се зголемува, со што се смени постојаниот надолен тренд што започна на почетокот на годината. Студијата исто така покажа дека Омикрон-подваријантата BA.2 го зазема водечкото место меѓу заразените од претходно доминантната BA.1.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.