Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција.

Министерката за здравство на Франција Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти повеќе очекува нови случаи во таа држава. Првиот случај е пријавен во Бордо, а вториот во околината на Париз. Министерката истакна дека властите ќе направат се за да се ограничи ширењето на вирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.