Денис Прокопенко, командантот на украинскиот полк Азов се обрати до јавноста велејќи дека борците добиле наредба да престанат да го бранат Мариупол. На 86-тиот ден од окупацијата на битката кај челичарницата ѝ се гледа крајот. Според Прокопенко, сите цивили се евакурани, а на тешко ранетите им е пружена медицинска помош.

Претседателот Зеленски се надева дека и преостанатите борци ќе бидат разменети и дека ќе останат живи.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.