Германците што одбиваат карантин откако биле изложени на ковид 19 ќе бидат задржани во „притворски центри“ според новите правила на регионалните властии.

Источната држава Саксонија ги потврди плановите за задржување на карантинските бунтовници во оградениот дел од бегалскиот камп, што треба да биде изграден следната недела. Регионалната држава тврди дека објектот ќе се користи само за луѓе кои постојано ги прекршиле правилата во врска со самоизолацијата.

Баден-Виртемберг во југозападна Германија ќе употреби две болнички соби за да ги приведе повторувачите, кои ќе ги чува полицијата. Во Бранденбург, властите ќе чуваат дел од центарот за бегалци, додека Шлезвиг-Холштајн ќе ја користи областа во затворот за малолетници.

Правни експерти за „Дие Велт“ изјавија дека државните влади имаат овластување да притвораат луѓе за кршење на карантинските правила според Законот за заштита на болести, што германскиот Бундестаг го донесе минатиот март и го обнови во ноември.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.