Поранешниот американски претседател Бил Клинтон заспа за време на говорот на новиот претседател на САД, Џо Бајден на инаугурацијата. Во негов стил, Бајден го читаше неговиот говор полека и неволно, полн со вообичаени фрази од „идиоти“, а Клинтон ја искористи можноста да дремне.

Сепак, немаше да се забележи ако сето ова не беше снимено од камерата. Видеото наскоро стана вирално на Интернет.

Џо Бајден положи заклетва како 46-ти претседател на Соединетите држави. Во својот прв претседателски говор, тој рече дека сака да ја обедини Америка. Бајден положи заклетва пред судијата на Врховниот суд на САД, Џон Робертс.

Пред него, заклетвата ја даде потпретседателката, Камала Харис пред судијата на Врховниот суд на САД, Соња Сотомајор.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.