Никој нема да ги откаже Нова Година и Божиќ, во градот треба да има атмосфера за добредојде“, рече градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко во интервју за новинската агенција РБЦ-Украина.

Не можеме да дозволиме Путин да ни го украде Божиќ, рекол Кличко, пренесува Јутарњи лист.

Сергеј Коваленко, главниот извршен директор на компанијата ИАСНО, која го снабдува Киев со електрична енергија, на својата Фејсбук страница објави дека дрвјата ќе бидат без осветлување и венци за заштеда на струја.

Тие ќе бидат енергично најодговорните новогодишни и новогодишни елки, но сепак за сите нас, напиша Коваленко.

Кличко изјави дека нема да има масовни собири и концерти – вообичаено за новогодишната ноќ.

Градските компании ќе спонзорираат дрвја низ Киев, вклучувајќи го и плоштадот Софија во Стариот град.

Ќе има посебни елки кои ќе ги потсетуваат нашите деца на новогодишното расположение, рече градоначалникот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.