Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко нареди засолништата да работат 24 часа на ден, по наводите дека трите лица кои загинале воруски ракетен напад останале заглавени пред заклучено засолниште.

Трите лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а најмалку 11 лица беа ранети во ракетниот напад во четвртокот рано утрото. Украинскиот претседател Зеленски го обвини Кличко и другите градски лидери за негрижа.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.