Потпретседателот на САД Мајк Пенс пристигна во главниот град на Турција, Анкара, во обид да обезбеди примирје за да се стави крај на турската офанзива во Сирија.

Државниот секретар Мајк Помпео пристигна претходно, со посебен авион. Предвидено е тие да се сретнат со Реџеп Тајип Ердоган, но турскиот претседател вчера соопшти дека до средба нема да дојде.

Нема да ги сретнам. Тие ќе имаат средба со своите колеги. Јас ќе разговарам само ако дојде (американскиот претседател Доналд) Трамп, изјави Ердоган.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.