Украинската криза може да заврши на три начини, истакна поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер за весникот „Спектејтор“.

Според него, првото сценарио подразбира руска контрола над поголемиот дел од Донбас, со главниот индустриски и земјоделски регион и појасот долж Црното Море.

Ако застане на сегашните позиции, тоа ќе биде победа за Русија. Во тој случај, улогата на НАТО нема да биде пресудна како што претходно се мислеше – оценува Кисинџер.

Второто сценарио, објаснува тој, би било обид да се „истисне“ Русија од Крим.

Кисинџер смета дека ова сценарио може да доведе до ескалација на конфликтот.

Ако продолжат воените операции, ќе се зголеми ризикот Западот да се најде во војна со Русија – истакна Кисинџер.

Третото сценарио, според дипломатот, предвидува враќање на ситуацијата до 24 февруари.

Нерешените прашања ќе се решаваат со преговори. Ситуацијата веројатно ќе биде замрзната уште некое време, заклучи поранешниот државен секретар на САД.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.