Акциите на кинеската војска го натерале авионот на Ненси Пелоси да го промени правецот кон Тајван, кажа генерал на кинеската Народноослободителна војска.

Војската во вторникот го надгледувала авионот Ц-40 на американското воено воздухопловство кое ја пренесуваше Пелоси на Тајван, но мораше да заобколи, тврди генерал Менг Ксиангкинг.

„Нашите трупи кои се распоредени на повеќе леокации го натераа авионот да заобиколи“, кажа тој за медиумите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.