Кина забрани увоз од индонезиската компанија PT. Angurah Laut една недела откако коронавирус бил пронајден во замрзнатите риби.

Трговијата ќе продолжи непречено по истекот на седумдневната забрана, пишува Ројтерс.

Истата ситуација ја имаше и со компании од Бразил, Еквадор и Русија, кои биле на списокот на кинеската забрана седум дена откако била пронајдена корона во нивните производи.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.