Кина тврди дека Вашингтон покрај санкциите ги зголемува тензиите со испраќање оружје во Украина.

Активностите на САД ги подигнаа тензиите, создаваат паника, па дури и нагласи распоред на војна, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи Хуа Чунјинг.

Ако некој долева масло на огнот додека ги обвинува другите тогаш тоа однесување е неодговорно и неморално, додаде таа, насочувајќи го центарот на вниманието кон САД како одговор на прашањето за улогата на Кина во решавањето на ситуацијата.

Таа додаде дека Кина ги повикала сите страни да ги почитуваат и да им придаваат значење на меѓусебните легитимни безбедносни грижи, да се стремат да ги решат прашањата преку преговори и консултации и заеднички да одржуваат регионален мир и стабилност.

На прашањето дали Кина ќе воведе санкции против Русија, Хуа додаде дека Пекинг верува дека санкциите никогаш не биле основен и ефективен начин за решавање на проблемите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.