Кина ќе воведе санкции врз американската аеро-вселенската компанија за одбрана, Локхид Мартин, поради продажбата на оружје на Тајван, соопшти во вторникот Министерството за надворешни работи на Пекинг.

Објавувата доаѓа откако САД ја одобрија продажбата на ракетите за проектили „Патриот напредна способност-3 (ПАЦ-3“) на Тајван, во вредност од околу 620 милиони долари.

Претходно, Тајван и САД разговараа за продажба на торпедo, за што Кина исто така остро се спротивстави.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.