Со испишувањето на на последните 34 пациенти, привремената болница во Вухан и официјано е затворена, соопшти информациската агенција Казинформ.

Во текот на 34-те дена, за време на кои болницата функционираше, 1848 луѓе се примени во болницата, 521 пациент се префрлени во други лекарски одделенија, а 1327 се ослободени.

Во Кина, за 10 дена, беше изградена привремената болница во Вухан, за да се борат против коронавирусот, а повеќе од 70% од пациентите се коронавирусната инфекција COVID-19, се опоравени целосно, изјави директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Адхан Гебрејсус.

Според СЗО, тоа се над 58,6 илјади луѓе. Исто така СЗО потенцира дека, во Кина, смртноста од коронавирус е за 20% повисока кај старите лица, 13% кај луѓето кои страдаат од срцеви заболувања, 9% кај луѓето кои страдаат од дијабетес, 8% кај луѓето со респираторни проблеми и 7,5% за пациентите со рак.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.