Вакцината против коронавирусот на компанијата Синофарм, која ја разви Пекинскиот институт за биолошки производи, доби одобрување за употреба во Кина на деца постари од 3 години.

Одлуката ја соопшти главниот експерт во Кинескиот центар за контрола и превенција на болести, Шао Јиминг, пренесува Ројтерс.

Кина пред шест дена ја одобри вакцината на компанијата Синовак за итна употреба за деца кои имаат од 3 до 17 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.