Најмалку 201 лице загина, а 63 се водат за исчезнати во големите поплави што ја погодија Кина за време на јули и август, соопштија тамошните власти.

Последно поплави се случија во провинцијата Сичуан, каде според последните податоци загинаа 8 лица, а 23 се водат за исчезнати, пренесе „АП“.

Претходно во август, загинаа 39 лица, а исчезнаа 9 за време на удар на тајфунот „Лекима“.

Вкупниот биланс на жрти за јули изнесува 154, а над 1,3 милиони лица се раселени.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.