Светската здравствена организација ќе испрати 900.000 долари за поддршка на Северна Кореја во уништување на епидемијата коронавирус.

Северна Кореја наведува дека во таа земја се уште нема заразени од овој вирус, но набљудувачите тврдат дека тоа е неверојатно, пренесува Ројтерс.

Во Северна Кореја на сила се мерките за борба против коронавирус, вклучувајчи и затворање на границите и воведување на карантин за спречување на епидемијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.