Cеверна Кореја ќе ги распореди владините функционери, вработените во претпријатијата и фабриките да работат на фармите ширум земјата за да се спречат загубите поради сушата.

Медиумите во земјата објавија дека службениците ќе се приклучат во борбата во регионите кои се погодени со сушата.

Штом пристигнат, ќе почнат со работа заедно со фармерите и ќе се борат со природната непогода – наведуваат медиумите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.