Дваесет дена по неговото мистериозно исчезнување, лидерот на Северна Кореја, Ким Јонг Ун на 1 Мај се појави на отворање на фабрика, информираа државните медиуми на земјата, пренесе Си-ен-ен.

Според корејската новинска агенција КЦНА, Ким одржал говор на настан одбележувајќи го Денот на трудот, но отворил и фабрика за ѓубрива.

KIm Džong Un

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.