Северна Кореја ќе продолжи да развива „застрашувачки способности за удар“ кои не можат да се заменат или продаваат за ништо, изјави лидерот Ким Џонг Ун, цитиран од државните медиуми во понеделникот, за време на посетата на работниците вклучени во најголемото тестирање на балистички проектили до сега.

Пјонгјанг претходно соопшти дека успешно тестирал нов тип на интерконтинентална балистичка ракета (ИЦБМ) со нуклеарен капацитет што може да стигне до САД.

Севернокорејските медиуми во петокот објавија дека самиот Ким Џонг Ун ги водел последните подготовки за лансирањето на ICBM Hwasongpho-17 и на тој начин ја покажал „сигурноста на неговото сегашно распоредување во воени услови“.

Ким се сретна со официјални лица, научници, техничари и работници вклучени во лансирањето на проектилот, објави државната новинска агенција KCNA.

Само кога сте опремени со застрашувачки ударни способности, супериорна воена сила која никој не може да ја запре, може да се спречи војна, да се гарантира безбедноста на земјата и да се спречат сите закани и уцени на империјалистите“, рече Ким во извештајот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.