Со помош на посебни алоритми начниците ги одвоија мозочнире сигнали кои се одговорни за постапките од оние кои не влијаат на однесувањето на војникот.  Тоа може да доведе до вградување на чипови кој е способен да управува со војникот директно преку мозокот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.