Во Рим се воведени казни до 500 евра за фрлање ракавици и заштитни маски на улица, според наредбата потпишана од градоначалничката на главниот град на Италија, Вирџинија Раџи.

Таа го нарече фрлањето користени раквици и маски за лице на улица „срамно однесување“ кое ќе биде „строго казнено“.

Италија е една од најтешко погодените земји од Ковид-19, каде што повеќе од 32.000 луѓе починаа како резултат на вирусот

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.