Родителите чии деца одат во училиште, а не се вакцинирани, ризикуваат да платат казна во висина од 500 евра, пишува во новиот закон кој стапи на сила во Италија.

Законот е донесен откако нагло порасна бројот на заболени од морбили во Италија. Децата помлади од шест години кои не се вакцинирани ќе бидат исклучени од градинка, а родителите на постарите деца ќе мора да платат казна.

Според препораките на Светската здравствена организација (СЗО) процентот на вакцинирани деца треба да бидат поголем од 95, за да биде успешно вакцинирањето. Во Италија тој процент изнесува 80.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.