Вицепремиерот и министер за надворешни работи на Катар Шеик Мохамед бин Абдулхман Ал-Тани на состанокот на Глобалната коалиција за борба против ИСИС истакна дека и покрај исклучителните околности со кои се соочуваат Катар и светот заради коронавирусот остануваат посветени  на борбата против ИСИС во Ирак и Сирија и за целите на Глобалната коалиција за пораз на ИСИС да создаде услови за постојан пораз на терористичката група преку сеопфатен и повеќестран напор.

Шеикот Мохамед бин Абдулхман Ал-Тани смета дека злосторствата на ИСИС против цивили и флагрантно кршење на меѓународното право бараат бескомпромисни мерки и зајакната соработка низ сите коалициони линии за да се обезбеди заштита на цивилите и да се осигура дека ИСИС и неговите придружници не се во можност да реконструираат ниту еден регионален енклава или продолжи да претставува меѓународна закана за мирот и безбедноста.

Шефот на дипломатијата истакна дека државата Катар е решена да ја продолжи соработката за да ги постигне потребните услови за закрепнување и стабилноста на Ирак и Сирија и да ја обезбеди потребната помош на легитимните партнери на теренот, кои сега се поважни од кога било во контекст на пандемијата.

Неговата екселенција изрази благодарност за напорите направени од владата на Ирак во војната против ИСИС, за која премиерот изјави дека е еден од приоритетите на новата влада.

Тој рече дека државата Катар споделува со своите партнери загриженост за појавата закана што ја предизвикуваат придружните соработници на ИСИС, особено во Западна Африка и регионот Сахел, додавајќи дека има потреба од поголема координација при решавање на основните причини за оваа закана во тие области .

Не можеме целосно да тврдиме дека ја победивме ИСИС“ без силни механизми за одговорност за терористички злосторства и решавање на предизвиците што ги поставуваат странските терористички борци во согласност со меѓународното право-истакна шефот на дипломатијата.

Неговата екселенција истакна дека прашањето за притворените лица од ИСИС и нивните членови на семејството во североисточна Сирија е извонреден проблем на кој треба сеопфатно решение за тоа.

Тој ја потврди решеноста на Катар да ги заштити колективните безбедносни интереси преку работата на коалицијата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.