Новоизбраната потпретседателка на Соединетите држави Камала Харис поднесе оставка од функцијата сенатор на Калифорнија, пренесува Анадолија.

За два дена Харис треба да биде инаугуриран за заменик претседател на САД, а денес таа ја достави својата писмена оставка на позицијата сенатор до гувернерот на Калифорнија, Гевин Њусом.

Во писмото за оставка, таа изјави дека е чест да им служи на луѓето во Калифорнија во последните четири години од нејзиниот сенаторски мандат. Со големи безбедносни мерки во Вашингтон, се прават подготовки за церемонијата на инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател eо Бајден и потпретседателот Харис. Инаугурацијата е најавена за 20 јануари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.