Гувернерот на Калифорнија, Гавин Њузом, во понеделникот објави дека ќе им се нареди на некои објекти да се затворат делувањата во затворен простор во обид да се спречи ширењето на коронавирусот.

Њузом истакна дека новите мерки ќе се применуваат во затворените ресторани, кина, музеи, винарии и зоолошки градини во целата држава, како и на местата за богослужба, фризерски салони, фитнес центри, канцеларии за некритични сектори и трговски центри во 30-те најмногу погодени окрузи.

Одлуката доаѓа во услови на зголемен број на потврдени случаи на Ковид-19 во државата со 8.358 нови случаи пријавени во изминатите 24 часа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.