Деновиве најактуелна е Белорусија и обиде да се симне од власт претседателот Александар Лукашенко. Граѓаните на оваа поранешна советска република протестираат бидејќи сметаат дека се обесправени и оти ако дојде „демократијата“ ќе имаат повисок животен стандард.

Но, Белорусија е позната по ниските цени на основните намирници додека просечната цена изнесува околу 400 евра.

Па така еден леб чини 15 денари, млеко 25, пита килограм кашкавал 150, литар бензин Супер 35 денари, печено пиле 50, килограм свинско месо 140.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.