Специјалните сили од Чеченија ги расчистуваат украинските засолништа и бази во градот Попаснаја во Луганската Народна Република. Чеченскиот претседател Рамзан Кадиров објави снимка од улиците на градот и иронично заблагодарувајќи се на американскиот претседател Џо Бајден и на Европа за набавката на оружје, кое на крајот падна во рацете на руската армија.

„Практично секоја куќа и секоја улица овде е покриена со модерно оружје, кое националистите го оставија при првата закана.

„Сега ни се на располагање митралези, суви оброци, па дури и складишта за храна. Така пофалената помош на украинската армија што ја даваат земјите од Европа и Америка, на крајот, нам ни е корисна. Му благодарам на господинот Бајден за неговиот цврст став за повторно опремување на нашите сили. Благодарение на неговиот интегритет, нашите борци добиваат дополнителна храна и оружје“, напиша Кадиров на својот Телеграм канал, заедно со објавените снимки.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.