Исплатата на 4,5 милијарди долари економска помош од страна на САД за Украина ќе започне во наредните недели. Ова го соопшти американската министерка за финансии Џенет Јелен.

Средствата, кои беа одобрени во септември како дел од поголема привремена сметка за трошоци (финансиска поддршка на украинските власти), беа насочени кон „зајакнување на економската стабилност и поддршка на основните јавни услуги“, објасни Јелен.

Таа додаде дека другите донатори треба да ја зголемат и забрзаат својата помош за Украина додека земјата се брани од руската инвазија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.