Јапонија побара од авиокомпаниите да прекинат со преземање нови резервации за дојдовни летови поради загриженоста од Омикрон варијантата на коронавирусот, соопшти Министерството за транспорт.

Побаравме од авиокомпаниите да престанат со прифаќање на сите нови резервации за летови за еден месец, почнувајќи од 1 декември, изјави претставник на Министерството за транспорт.

Тој додаде дека постоечките резервации нема да бидат засегнати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.