Извозот на дијаманти од Индија, каде што се преработуваат околу 90 проценти од светските сирови дијаманти, годинава ќе падне за скоро една четвртина во оваа година поради тоа што пандемијата ја погоди побарувачката и го оштети синџирот на снабдување.

Како што пренесува „Блумберг“, продажбата на исечени и полирани дијаманти во странство може да падне помеѓу 20% и 25% во фискалната година што завршува во март, од 18,66 милијарди долари во минатата година. Тоа ќе го направи извозот најнизок од фискалната 2009 година, откако се чуваат статистичките податоци.

Во 2008 година, работите беа лоши еден квартал, а бизнисот закрепна после тоа. Сега поминаа два квартали. Иако празниците како што се Дивали, Божиќ и Денот на вљубените ќе ја зголемат побарувачката во следните шест месеци, тоа нема да биде доволно за да се зајакне годишниот извоз – вели Колин Шах, претседател на Советот за промоција на извоз на скапоцени камења и накит.

Во март Индија воведе една од најтешките блокади во светот за спречување на ширењето на корона вирусот. Тоа ја запре деловната активност и ја доведе економијата до првиот пад во повеќе од четири децении. Со повеќе од седум милиони случаи на Ковид-19, земјата е една од најголемите според бројот на заболени на глобално ниво.

Мерките за контрола на пандемијата предвидуваа дека производствените центри остануваат затворени или работат со многу помал капацитет.

Увозот на груби дијаманти падна во согласност со слабата побарувачка. Извозот на дијаманти во Индија се намалил за 37 проценти на 5,5 милијарди долари за шест месеци до септември во однос на претходната година.

Работниците сега се враќаат во центрите за полирање дијаманти во Сурат, Мумбаи и Калкута, а фабриките работат со 70 до 80 проценти од нивниот капацитет, исполнувајќи ги барањата за социјална дистанца – вели Шах.

Тој објаснува дека сè уште е тешко да се предвидат глобалните синџири на снабдување бидејќи правилата за контрола на вирусот често се менувааат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.